OXFORD OXD3008100K PLUNGER DIAL GAUGE
Description
OXFORD OXD3008100K PLUNGER DIAL GAUGE 0.5×0.001×0-50-0
Easy Read Dial Gauges Plunger Type
58mm (21/4″) Diameter Dial
Matt finish chromed housing and black oxidised limit hands. Fitted with 1/4″ inside diameter stem.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Oxford |
| EAN13 Barcode | 5036140153875 |
| eCl@ss Code | 21170308 |
| Graduations | 0.001 in |
| Reading | 0 – 50 – 0 [-] |
| Supplier Part No. | 3008100K |
| Travel | 0.5 in |
| UNSPSC Code | 41111600 |
| Weight | 440 g |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Dial Diameter | 58 mm millimetre in. inch |
| Material | |
| Product Number | |
| Reading | 0-50-0 |
| Travel | mm millimetre 0.5 in. inch |
| Weight | 440 g gram |
| Accuracy | mm millimetre in. inch |
| Resolution | mm millimetre 0.001 in. inch |
| Standards Met | |
| Includes | |
| Resistance Features |



