Kobe KBE2701425M DAR1510 10mm REVERSIBLE ANGLE DRILL
Kobe KBE2701425M DAR1510 10mm REVERSIBLE ANGLE DRILL
Description
Kobe KBE2701425M DAR1510 10mm REVERSIBLE ANGLE DRILL
DAR1510 – 10mm Reversible Angle Air Drill
DAR1510
10mm Jacobs chuck, fingertip control of reverse, reverse exhaust, overall head height 94mm, 3/8″- 24 spindle thread.
Specifications:
Air inlet thread: 1/4″ NPT.
Chuck capacity: 10mm.
Minimum hose size: 3/8″(10mm).
Air pressure: 90psi/6.3bar.
Air consumption: 4cfm*
Sound pressure level: 94dBA.
Sound power level: 106dBA.
Vibration level: 2.6m/s2.
Overall length: 178mm.
*Based on a 15 second cycle per minute average use.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kobe Red Line |
| EAN13 Barcode | 5036140089051 |
| eCl@ss Code | 21060301 |
| Free Speed | 1500 rpm |
| Overall Depth | 45 |
| Overall Length | 240 |
| Overall Weight | 1.37 |
| Overall Width | 170 |
| Supplier Part No. | 2701425M |
| UNSPSC Code | 27131505 |
| Weight Each | 1.80 kg |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Chuck Capacity | 1 to 10 mm millimetre |
| Chuck Type | Keyed |
| Maximum Torque | Nm Newton metre |
| Overall Height | 98 mm millimetre in. inch |
| Overall Length | 205 mm millimetre in. inch |
| Overall Width | 98 mm millimetre in. inch |
| Product Number | DAR1510 |
| Weight | 1.8 kg kilogram lb pound |
| Includes | Chuck Key |
| Special Features | |
| Horsepower | 0.3 hp horsepower |
| Drill Orientation | Angled |
| Maximum No Load Speed | 1500 rpm revolutions per minute |
| Air Pressure | 90 PSI pounds per square inch 6.3 BAR bar |
| Air Consumption | 4 CFM cubic feet per minute |
| Reversibility | Reversible |
| Throttle Features | Safety Lever |
| Air Inlet Size | 1/4NPT |
| Compatible Hose Inner Diameter | 10 mm millimetre |
| Spindle Thread Size | mm millimetre 3/8-24 in. inch |
| Workplace Application | Industrial |
| Maximum Chuck Capacity | 10 mm millimetre in. inch |
| Minimum Chuck Capacity | 1 mm millimetre in. inch |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



