Kobe KBE2706010K 3″ COMPOSITE AIR RANDOM ORBITAL SANDER
Kobe KBE2706010K 3″ COMPOSITE AIR RANDOM ORBITAL SANDER
Description
Kobe KBE2706010K 3″ COMPOSITE AIR RANDOM ORBITAL SANDER
BR0S3 – Composite Air Random Orbital Sander – 75mm
BR0S3 – Composite Air Random Orbital Sander – 75mm
With a high speed of 15,000rpm and an adjustable power regulator to match the speed to the job, the random orbital sander provides a smooth, swirl-free finish whilst the ergonomic hand grip offers enhanced user comfort. The compact, lightweight design makes it easy to use in confined areas and the exhaust directs air away from the operator. The sander uses 75mm (3″) backing pads and has a ball bearing construction for a long tool life.
Specifications:
Motor power: 0.40hp
Free speed: 15,00rpm.
Air inlet thread: 1/4″ BSP.
Backing pad: Hook & Loop.
Backing pad size: 75mm (3″).
Operating pressure: 90psi/6.2bar.
Minimum air hose size (ID): 3/8″ (10mm).
Sound power level: 91dBA.
Vibration level: 6.3m/s2.
Overall length: 125mm.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kobe Blue Line |
| EAN13 Barcode | 5036140243002 |
| Free Speed | 15,000 [-] |
| Supplier Part No. | 2706010K |
| UNSPSC Code | 27131507 |
| Weight Each | 720 g |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Disc Size | 75 mm millimetre 3 in. inch |
| Model Number | |
| Sound Power Level | 91 dBA decibel adjusted |
| Vibration Level | 6.3 dBA decibel adjusted |
| Weight | 720 kg kilogram g gram |
| Includes | N/A |
| Horsepower | 0.4 hp horsepower |
| Maximum No Load Speed | 15,000 rpm revolutions per minute |
| Air Pressure | 90 PSI pounds per square inch 6.3 BAR bar |
| Air Consumption | N/A CFM cubic feet per minute L/min litres per minute |
| Air Inlet Size | 1/4in BSP |
| Sound Pressure Level | N/A dBA decibel adjusted |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



