Kobe KBE2704010K R7722 1/4″ SPEED RATCHET
Kobe KBE2704010K R7722 1/4″ SPEED RATCHET
Description
Kobe KBE2704010K R7722 1/4″ SPEED RATCHET
R7722 – 1/4″ Speed Ratchet
R7722 – 1/4″ Speed Ratchet
Suitable for the removal and installation of threaded fasteners. Reversible hardened steel 1/4″ square drive. Short body length allowing access into hard to reach areas. Planetary gears for longer life and smoother running. Low profile throttle for precise speed control. Rotating air inlet to prevent the air hose tangling.
Drive size: 1/4″
Free speed: 200 rpm.
Recommended air pressure: 6.2 bar/90psi.
Average air consumption: *1.88 l/s
Working torque range: 7 ~ 27 Nm
Air inlet thread: 1/4″ NPT.
Minimum air hose size (ID): 10mm (3/8″).
Sound pressure level: 80 dBA.
Sound power level: 88 dBA.
Vibration level: 1.8 m/s2.
Overall length: 200 mm.
*Based on a 15 second cycle per minute average use.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kobe Red Line |
| EAN13 Barcode | 5036140075238 |
| eCl@ss Code | 21060900 |
| Overall Length | 200 mm |
| Supplier Part No. | 2704010K |
| UNSPSC Code | 27131501 |
| Weight Each | 0.65 kg |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Maximum Torque | 27 Nm Newton metre |
| Model Number | R7722 |
| No Load Speed | 200 rpm revolutions per minute |
| Overall Length | 200 mm millimetre in. inch |
| Product Number | |
| Square Drive | 1/4 in. inch |
| Torque Range | 7 – 27 Nm Newton metre |
| Weight | 0.65 kg kilogram g gram |
| Air Pressure | 90 PSI pounds per square inch 6.3 BAR bar |
| Air Inlet Size | 1/4 NPT |
| Compatible Hose Inner Diameter | 10 mm millimetre |
| Noise/ Vibration Information | Sound Power 88 db(A) EN ISO 15744:2002 Sound Pressure 80 db(A) EN ISO 15744:2002 Vibration Level 1.8 m/s² EN 28927-2 |
| Actual Air Consumption | |
| Average Air Consumption | 1.88 L/s |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



