Kobe KBE2704040K B7444 1/2″ IMPACT WRENCHCOMPOSITE HOUSING
Kobe KBE2704040K B7444 1/2″ IMPACT WRENCHCOMPOSITE HOUSING
Description
Kobe KBE2704040K B7444 1/2″ IMPACT WRENCHCOMPOSITE HOUSING
B7444 – 1/2″ Composite Impact Wrench
B7444 – Suitable for production and assembly applications. Twin hammer mechanism. 1/2″ square drive. Three position dial style speed regulator. Forward/reverse selection. Ergonomic and comfortable handle grip. Fixed inlet and exhaust.
Forward: position 1: 4000rpm, position 2: 5000rpm, position 3: 7000rpm.
Reverse: position 1: 3000rpm, position 2: 5000rpm, position 3: 7000rpm.
Square : 1/2″
Maximum torque: 813Nm
Recommended air pressure: 6.2bar/90psi.
Air consumption:(113ltr/min).
Air inlet thread: 1/4″ NPT.
Minimum air hose size (ID): 10mm (3/8″).
Sound pressure level: 83dBA.
Sound power level: 90dBA.
Vibration level: 6.8m/s2.
Overall length: 183mm.
*Based on a 15 second cycle per minute average use.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kobe Blue Line |
| EAN13 Barcode | 5036140221376 |
| Free Speed | 7000 rpm |
| Supplier Part No. | 2704040K |
| UNSPSC Code | 27131501 |
| Weight Each | 1.94 kg |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Blows per Minute | N/A bpm blows per minute |
| Maximum Torque | (rev) 1,112 Nm Newton metre |
| Model Number | B7444 |
| No Load Speed | 7,000 rpm revolutions per minute |
| Overall Height | 205 mm millimetre in. inch |
| Overall Length | 180 mm millimetre |
| Overall Width | 70 mm millimetre |
| Torque Range | (fwd) 68 – 786 Nm Newton metre |
| Weight | 1.94 kg kilogram |
| Air Inlet Size | 1/4 NPT |
| Square Drive Size | 1/2 in. inch |
| Minimum Compatible Hose Size | 10 mm millimetre |
| Noise/ Vibration Information | Sound Power Level 90 db(A) ISO-15744:2008 Sound Pressure 82 db(A) ISO-15744:2008 Vibration 6.8 m/s² EN 28927-2-2009 |
| Actual Air Consumption | |
| Average Air Consumption | 1.8 l/s |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



