Edison EDI3123960K MINI INFRARED THERMOMETER
Edison EDI3123960K MINI INFRARED THERMOMETER
Description
Edison EDI3123960K MINI INFRARED THERMOMETER
Mini Laser Thermometer
EMT960
Pocket sized thermometer employing single dot infrared laser technology to instantly display surface temperatures. °C/°F selectable with a measurement range of between
-20°C to 270°C (-4° to 518°F). Features ambient temperature (TAMB) measurement, back light and hold function, low battery indication and wrist lanyard. Requires 2 x AAA batteries (included).
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Edison |
| EAN13 Barcode | 5036140244283 |
| Overall Depth | 30 |
| Overall Length | 190 |
| Overall Weight | 0.076 |
| Overall Width | 120 |
| Supplier Part No. | 3123960K |
| UNSPSC Code | 41112224 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Display Type | LCD |
| Product Number | VA6510 |
| Weight | 65g g gram lb pound |
| Size | mm millimetre in. inch |
| Includes | AAA batteries (2) wrist lanyard |
| Battery Type | AAA |
| IP Rating | IP40 |
| Additional Features | ambient temperature measurement back light and hold function low battery indication |
| Infrared Temperature Range | °C degree Celsius °F degree Farenheit |
| Probe Temperature Range | °C degree Celsius °F degree Farenheit |
| Accuracy: Probe | °C degree Celsius °F degree Farenheit |
| Accuracy: Infrared | °C degree Celsius °F degree Farenheit |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



