Kennedy KEN5753870K 8″ SPARK RESISTANT LONG NOSE PLIERS- Beryllium Copper
Kennedy KEN5753870K 8″ SPARK RESISTANT LONG NOSE PLIERS- Beryllium Copper
Description
Kennedy KEN5753870K 8″ SPARK RESISTANT LONG NOSE PLIERS Be-Cu
Beryllium Copper Long Nose Pliers
Long Nose Pliers
With side cutter, serrated jaws and safety grips.
Spark-resistant tools are used to eliminate the chances of accidental fires or explosions in potentially combustible or explosive environments. They resist the sparks that a standard tool could potentially create when striking hard surfaces. The use of spark resistant tools is essential in many industrial applications such as petroleum and chemical manufacturing, spray booth operations, the marine industry, the mining industry, the paper industries, or any location where flammable vapours or combustible residues are present. Beryllium Copper are manufactured to 30-10HRC and offer a breaking strain of 1117 N/m – 1236 N/m. Spark-resistant tools must be maintained with special care. Frequent cleaning/re-dressing to remove ferrous particles or contaminants, which may impair the spark resistant properties, is essential.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140299030 |
| eCl@ss Code | 21040301 |
| Supplier Part No. | 5753870K |
| UNSPSC Code | 27112106 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Beryllium Copper |
| Overall Length | 200 mm millimetre 8 in. inch |
| Product Number | |
| Weight Each | 335 g gram |
| Maximum Jaw Capacity | mm millimetre |
| Standards Met |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



