Proskit MT-7068 All-In-One Toner & Probe Kit
Proskit MT-7068 All-In-One Toner & Probe Kit
Description
Proskit MT-7068 All-In-One Toner & Probe Kit
- Validate and troubleshoot wiring on RJ11/RJ45 cables, USB, F, BNC and RCA connectors.
- Detects telephone and Ethernet service, indicates polarity and active line numbers on voice circuits, and active pair number on Ethernet circuits
- Ideal for all maintenance fields of telecommunication, networking, datacom, Audio/Video, Cable TV and all weather cabling, etc.
- Locates cables quickly and easily
- Overcome noise and save time
- Tone on live networks safely and effectively
- Verify conductor continuity with cable map
| MT-7068-T Transmitter Specifications | |
| Tone frequency | 1kHz |
| Tone mode | ONE/TWO-note tone |
| Compatible connectors | RJ-45/RJ-11/USB/F/BNC/ RCA/Alligator Clips |
| Continuity test | <300Ω |
| Talk battery voltage | 6V into 600Ω |
| Function selection | 5-position rotary switch |
| Cable map indication | 8 LED indicators |
| Voltage protection | 100V |
| Low battery display | 6.5V |
| Battery type | 9V (6F22), Product does not contain batteries |
| Dimension (LxWxD) | 140x70x30mm |
| MT-7068-R Receiver Specifications | |
| Frequency | 1kHz |
| Compatible connectors | RJ-45/RJ-11/USB/F/BNC/RCA |
| Ear jack | 1 |
| Signal status indication | 8 LED indicators |
| Cable map indication | 8 LED indicators |
| Low battery display | 6.5V |
| Battery type | 9V (6F22) |
| Dimension (LxWxD) | 250x52x33mm |
| Individual packing | Color box |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



