Kennedy KEN5955540K TCC025 7D TOOL CONTROL CABINET SET 25-PCE
Kennedy KEN5955540K TCC025 7D TOOL CONTROL CABINET SET 25-PCE
Description
Kennedy KEN5955540K TCC025 7D TOOL CONTROL CABINET SET 25-PCE
Complete Tool Control Sets include Professional Roller Cabinet – 25 Piece
25 Piece Set with Professional Roller Cabinet – TCC025
Manufactured from heavy gauge steel with double wall construction side panels and welded joints for added rigidity. Coated in a hard wearing epoxy powder. Fully opening drawers for extra accessibility. Quick release smooth running ball bearing drawer slides with double sliders on base drawer. Supplied with top mat and drawer liners. Fully locking. 125 x 50mm heavy-duty extra strong castors, fitted with two brakes. Overall dimensions: 890 x 690 x 460mm. Castors are rated to 100kg capacity standing load per castor. Drawer loads should be evenly distributed.
Drawers (W x D x H): 4@ 590 x 410 x 50mm. 2@ 590 x 410 x 100mm. 1@ 590 x 410 x 200mm.
Professional Pliers: 1x 160mm snipe nose, 1x 160mm diagonal cutters, 1x 160mm combination.
Metric Professional Combination Wrenches: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 and 19mm.
Pro-Torq Screwdrivers: Crosspoint: No.2 x stubby, No.2 x 100mm.
Pozidriv(r): No.1 x 75, No.2 x 100, No.3 x 150mm.
Flared: 6.3 x 150, 8.0 x 200mm. Parallel: 5.0 x 150mm.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy-Pro |
| EAN13 Barcode | 5036140143951 |
| eCl@ss Code | 21043090 |
| Supplier Part No. | 5955540K |
| UNSPSC Code | 27113201 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Colour | Red |
| Dimensions | 890mm x 690mm x 460mm |
| For Use With | |
| Material | Steel |
| Number of Drawers | 7 |
| Overall Depth | 690 mm millimetre in. inch |
| Overall Height | 460 mm millimetre in. inch |
| Overall Width | 890 mm millimetre in. inch |
| Product Number | TCC050 |
| Type | Tool Cabinet |
| Drawer Height | 100 200 50 mm millimetre in. inch |
| Drawer Depth | 410 mm millimetre in. inch |
| Drawer Width | 590 mm millimetre in. inch |
| Number of Pieces | 25 |
| Includes | (14) Metric Professional Combination Wrenches (2) Flared (3) Pozidriv(r) Combination Pliers Diagonal Cutters Pliers Parallel. Pro-Torq Screwdrivers: (2) Crosspoint Snipe Nose Pliers |
| Drawer Dimensions | (2)590x410x100 (4)590x410x50 590x410x200 |
| Insert Dimensions | 590x410x49 |
| Number of Castors | 4 |
| Castor Dimensions | 125×50 |
| Castor Weight Capacity | 100 kg kilogram lb pound |
| Castor Height | 50 mm millimetre in. inch |
| Castor Diameter | 125 mm millimetre in. inch |
| Insert Depth | 410 mm millimetre in. inch |
| Insert Width | 590 mm millimetre in. inch |
| Insert Height | 45 mm millimetre in. inch |
Additional information
| Weight | 56 kg |
|---|



