Kennedy KEN5824898K 46PC MM/AF SOCKET SET 1/4″ SQ DR
Kennedy KEN5824898K 46PC MM/AF SOCKET SET 1/4″ SQ DR
Description
Kennedy KEN5824898K 46PC MM/AF SOCKET SET 1/4″ SQ DR
Kennedy Socket Sets 1/4″ – TS46MA – 46 Piece Metric & Inch
Standard Sockets with Screwdriver Bits
Sockets: 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14mm.
AF Sockets: 3/16”, 7/32”, 1/4”, 5/16”, 11/32”, 3/8”, 7/16”, 1/2”.
Screwdriver Bits: Slotted 4, 5.5mm. Crosspoint No.2, No.3.
Hex 3, 4, 5, 6, 8mm. Hex 1/8”, 5/32”, 3/16”, 7/32”, 1/4”, 5/16” AF.
Accessories: sliding T-handle, ratchet handle, wobble extension 50 and 150mm, extension bars 100 and 250mm, universal joint, jointed swivel handle 150mm, flexible extension 150mm, spinner handle.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy-Pro |
| EAN13 Barcode | 5036140005587 |
| eCl@ss Code | 21040190 |
| Overall Depth | 95 |
| Overall Length | 275 |
| Overall Weight | 2.85 |
| Overall Width | 460 |
| Supplier Part No. | 5824898K |
| UNSPSC Code | 27111703 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Aluminium-Free Chrome Vanadium Steel |
| Product Number | TS46MA |
| Drive Type | Square |
| Number of Pieces | 46 |
| Standards Met | |
| Includes | AF Sockets: 3/16″ , 7/32″ , 1/4″ , 5/16″ , 11/32″ , 3/8″ , 7/16″ , 1/2″ Extension bars 100 and 250mm |
| Bit Type | Crosspoint Hex Slotted |
| Finish/Coating | Chrome-plated Mirror Finish |
| Set Type | Socket Set with Screwdriver Bits |
| Size System | AF Metric |
| Number of Points | 12 |
| Drive Size | 1/4 in. inch |
| Socket Depth | Standard |
| Screwdriver Size | 4 5.5 No.2 No.3 mm millimetre in. inch |
| Hex Bit Size | 3 4 5 6 8 mm millimetre 1/4 1/8 3/16 5/16 5/32 7/32 in. inch |
| Socket Size Range | 3/16″ AF – 1/2″ AF 4mm – 14mm |
| Torx Bit Size |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



