Kennedy KEN5826190K MM/AF 25PCE 3/8″ SQ DR DEEP SOCKET SET
Kennedy KEN5826190K MM/AF 25PCE 3/8″ SQ DR DEEP SOCKET SET
Description
Kennedy KEN5826190K MM/AF 25PCE 3/8″ SQ DR DEEP SOCKET SET
Socket Sets 3/8″ – SD25MA – 25 Piece Metric & Inch
Bi-Hex Sockets Deep Sockets:
Metric: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22mm.
AF: 3/8”, 7/16”, 1/2”, 9/16”, 5/8”, 11/16”, 3/4”, 13/16” AF.
Accessories: Swivel handle, sliding T-bar, 125mm extension.
Parts tray with magnetic insert. Robust fitted case with security padlock hole and cushion grip handle.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy-Pro |
| EAN13 Barcode | 5036140001053 |
| eCl@ss Code | 21040190 |
| Overall Depth | 95 |
| Overall Length | 275 |
| Overall Weight | 5.6 |
| Overall Width | 460 |
| Supplier Part No. | 5826190K |
| UNSPSC Code | 27111703 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Bits Supplied | |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Product Number | SD25MA |
| Drive Type | Square |
| Number of Pieces | 25 |
| Standards Met | |
| Includes | Deep Sockets AF: 3/8″ , 7/16″ , 1/2″ , 9/16″ , 5/8″ , 11/16″ , 3/4″ , 13/16″ Deep Sockets Metric: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22mm |
| Bit Type | N/A |
| Finish/Coating | Chrome-plated Mirror Finish |
| Set Type | Socket Set |
| Size System | AF Metric |
| Number of Points | 12 |
| Drive Size | 3/8 in. inch |
| Socket Depth | Deep |
| Screwdriver Size | mm millimetre in. inch |
| Socket Size Range | 3/8″ – 13/16″ 8mm – 22mm |
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|



