Kennedy KEN5826180K METRIC 50PC 3/8″ SQ DR SOCKET SET
Kennedy KEN5826180K METRIC 50PC 3/8″ SQ DR SOCKET SET
Description
Kennedy KEN5826180K METRIC 50PC 3/8″ SQ DR SOCKET SET
Socket Sets 3/8″ – SSD50M – 50 Piece Metric with Screwdriver Bits
Standard & Deep Sockets
Standard: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22mm.
Deep: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 22mm.
Screwdriver Bits: Slotted 5, 5.5 and 6.5mm.
Crosspoint No.1, 2, 3, 4. Hex 3, 4, 5, 6, 8, 10mm.
Accessories: Ratchet handle, sliding T-handle, spinner handle, swivel handle, universal joint, 125 and 250mm extensions, 250mm wobble extensions, 1/4” and 1/2” male adaptors, 1/4” hex bit coupler. Robust fitted case with security padlock hole and cushion grip handle.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy-Pro |
| EAN13 Barcode | 5036140001039 |
| eCl@ss Code | 21040190 |
| Overall Depth | 95 |
| Overall Length | 275 |
| Overall Weight | 5.5 |
| Overall Width | 460 |
| Supplier Part No. | 5826180K |
| UNSPSC Code | 27111703 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Bits Supplied | |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Product Number | SSD50M |
| Drive Type | Square |
| Number of Pieces | 50 |
| Standards Met | |
| Includes | Extension Bar 125 and 250mm Hex Bit Coupler 1/4″ Male Adaptors 1/4″ Ratchet Handle |
| Bit Type | Crosspoint Hex Slotted |
| Finish/Coating | Chrome-plated Mirror Finish |
| Set Type | Socket Set with Screwdriver Bits |
| Size System | Metric |
| Number of Points | 12 |
| Drive Size | 3/8 in. inch |
| Socket Depth | Deep Standard |
| Screwdriver Size | 5 5.5 6.5 No.1 No.2 No.3 No.4 mm millimetre in. inch |
| Socket Size Range | 6mm – 22mm |
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|



