Senator SEN5820180K SE42MAW 1/2″ SQ. DR. SOCKET SET
Senator SEN5820180K SE42MAW 1/2″ SQ. DR. SOCKET SET
Description
Senator SEN5820180K SE42MAW 1/2″ SQ. DR. SOCKET SET
Socket Sets 1/2″ – SE42MAW – 42 Piece Metric, Inch & Whitworth
Sockets: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20, 21, 22, 24 and 27mm. 3/8″, 7/16″, 1/2″, 9/16″, 5/8″, 11/16″, 3/4″, 13/16″, 7/8″, 15/16″, 1″, 1.1/16″, 1.1/4″ AF. 1/8″, 3/16″, 1/4″, 5/16″, 3/8″, 7/16″, 1/2″, 9/16″, 5/8″ BSW.
Spark Plug socket: M14 (21mm).
Accessories: ratchet, T-handle, brace, universal joint, 125 and 250mm extension bars.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Senator |
| EAN13 Barcode | 5036140161054 |
| eCl@ss Code | 21040190 |
| Number of Pieces | 42 [#] |
| Supplier Part No. | SE42MAW |
| UNSPSC Code | 27111703 |
| Weight Each | 6.15 kg |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Overall Length | mm millimetre in. inch |
| Product Number | SE42MAW |
| Drive Type | Square |
| Number of Pieces | 42 |
| Standards Met | ANSI B107.1: 1978 & BS 4006: 1992ANSI B107.10M : 1982 ANSI B107.5M: 1987 BS 4006 : 1992 |
| Includes | AF Sockets: 3/8″ , 7/16″ , 1/2″ , 9/16″ , 5/8″ , 11/16″ , 3/4″ , 13/16″ , 7/8″ , 15/16″ , 1″ , 1.1/16″ , 1.1/4″ AF Extension Bars 125 and 250mm Metric Sockets: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20, 21, 22, 24 and 27mm Plastic Case Ratchet Handle Sliding T-handle Spark Plug Socket: M14 (21mm) Speed Brace Universal Joint Whitworth Sockets: 1/8″ , 3/16″ , 1/4″ , 5/16″ , 3/8″ , 7/16″ , 1/2″ , 9/16″ , 5/8″ BSW |
| Bit Type | N/A |
| Finish/Coating | Aluminium-Free Chrome-plated Mirror Finish |
| Set Type | Socket Set |
| Size System | AF Metric Whitworth |
| Number of Points | 12 |
| Drive Size | 1/2 in. inch |
| Socket Depth | Standard |
| Screwdriver Size | |
| Hex Bit Size | |
| Socket Size Range | 10mm – 27mm 1/8″ With. – 5/8″ Whit. 3/8″ AF – 1.1/4″ AF |
| Torx Bit Size |
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|



