Kennedy KEN5933770K 4-POCKET ELECTRICIANS TOOL POUCH
Kennedy KEN5933770K 4-POCKET ELECTRICIANS TOOL POUCH
Description
Kennedy KEN5933770K 4-POCKET ELECTRICIANS TOOL POUCH
Electrician’s Tool Pouch
Manufactured from natural split leather, four pockets, seven tool loops, T-bar and chain, spring clip, tape pocket. Fully riveted construction. Belt not included.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140143722 |
| eCl@ss Code | 40019107 |
| Supplier Part No. | 5933770K |
| UNSPSC Code | 24112403 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Application | Electricians |
| Colour | Tan |
| Length | 260 mm millimetre |
| Material | Leather |
| Number of Pockets | 4 |
| Product Number | EC2 |
| Type | Belt Pouch |
| Weight | 410 g gram |
| Width | 200 mm millimetre |
| Size | 200mm x 260mm |
| Additional Features | 7 x Tool loops **Belt not included** Fully riveted construction Tape pocket T-bar and chain spring clip |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



