Kennedy KEN5933270K 4-POCKET 2-LOOP LARGE TOOL POUCH OIL TAN
Kennedy KEN5933270K 4-POCKET 2-LOOP LARGE TOOL POUCH OIL TAN
Description
Kennedy KEN5933270K 4-POCKET 2-LOOP LARGE TOOL POUCH OIL TAN
Tool Pouch – Large
4 Pocket 2 Loop Tool Pouch – Oil Tan
Large tool pouch with four pockets and two tool loops. Fully brass riveted construction. Manufactured from oil tanned leather.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140143586 |
| eCl@ss Code | 40019107 |
| Overall Weight | 0.915 |
| Supplier Part No. | 5933270K |
| UNSPSC Code | 24112403 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Application | Nails Tools |
| Colour | Tan |
| Length | 300 mm millimetre |
| Material | Leather |
| Number of Pockets | 4 |
| Product Number | HDP042 |
| Type | Belt Pouch |
| Weight | 965 g gram |
| Width | 230 mm millimetre |
| Size | 300mm x 230mm |
| Additional Features | (2) Two tool loops Fully brass riveted construction Manufactured from oil tanned leather |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



