Kennedy KEN5933800K END CUTTER/PLIER HOLDER
Kennedy KEN5933800K END CUTTER/PLIER HOLDER
Description
Kennedy KEN5933800K END CUTTER/PLIER HOLDER
Plier/Wrench Holster
Manufactured from natural split leather. 90mm tapered pouch with a 40 x 25mm opening. Fully riveted construction. Two slots for belt attachment. Belt not included.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140143739 |
| eCl@ss Code | 40019107 |
| Supplier Part No. | 5933800K |
| UNSPSC Code | 24112403 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Application | Plier Wrench |
| Colour | Tan |
| Length | 75 mm millimetre |
| Material | Leather |
| Number of Pockets | 1 |
| Product Number | EPT 210 |
| Type | Holster |
| Weight | 100 g gram |
| Width | 230 mm millimetre |
| Size | 75mm x 230mm |
| Additional Features | **Belt not included** Pocket size 100 x 45 x 30mm Riveted on four corners Two slots for attachment to your belt |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



