Kennedy KEN5933160K TAN LEATHER PRO DRILL HOLSTER
Kennedy KEN5933160K TAN LEATHER PRO DRILL HOLSTER
Description
Kennedy KEN5933160K TAN LEATHER PRO DRILL HOLSTER
Drill Holster
Manufactured from natural split leather, fitted with two additional tool loops and an adjustable drill safety strap, four slits for belt attachment, riveted construction. Tan leather with chuck key holder, adjustable retaining strap and one tool loop. Belt not included.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140143562 |
| eCl@ss Code | 40019107 |
| Overall Weight | 0.22 |
| Supplier Part No. | 5933160K |
| UNSPSC Code | 24112403 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Application | Drill |
| Colour | Tan |
| Length | 300 mm millimetre |
| Material | Leather |
| Number of Pockets | 33 |
| Product Number | EPT 030 |
| Type | Holster |
| Weight | 250 g gram |
| Width | 200 mm millimetre |
| Size | 300mm x 200mm |
| Additional Features | (2) Additional tool loops **Belt Not Included** Four slits for belt attachment |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



