Kennedy KEN5940100K 2-DRAWER TOOL CHEST
Kennedy KEN5940100K 2-DRAWER TOOL CHEST
Description
Kennedy KEN5940100K 2-DRAWER TOOL CHEST
Heavy-Duty Tool Boxes
Manufactured from heavy gauge steel, all welded construction. Durable and corrosion resistant two-part epoxy powder paint finish. With quick release lid clasps, padlock hasps and textured carry handles. Full width piano hinges provide rigidity and strength, ensuring smooth operation and additional security.
Portable Tool Chest
Two full-length drawers with rigid aluminium lipped handles. Automatically locks the drawers when the lid is closed, to prevent accidental opening.
Drawer size: 508 x 190 x 76mm.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy-Pro |
| EAN13 Barcode | 5036140004474 |
| eCl@ss Code | 21100490 |
| Supplier Part No. | 5940100K |
| UNSPSC Code | 24112401 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Colour | Red |
| Design | Corrosion Resistant Heavy Gauge Steel Top Lid Has A Full Width Piano Hinge Fitted Two-Part Epoxy Powder Paint Welded & Riveted For Rigid Construction |
| Number of Drawers | 2 |
| Product Number | TB132-II |
| Product Type | Portable Tool Chest |
| Weight | 10.4 kg kilogram |
| Drawers | Closing Lid Automatically Locks The Drawers Fully Open Drawers For Greater Access Rigid Aluminium Edged Drawer Handles |
| Drawer Dimensions | 508 x 190 x 76 |
| Security | Padlock Hasp (Padlock Not Included) Quick Release Lid Clasps |
| Mobility | Portable |
| Product Range | Professional – Ultimate Range |
| Product Dimensions in mm | Depth 218mm Height 288mm Width 534mm |
| Replacement Spares To Suit This Product | Lid Clasps |
| Drawer Load Capacity | kg kilogram |
Additional information
| Weight | 11 kg |
|---|



