Kennedy KEN2596120K AIR REGULATOR UNIT G1/2 0.5-10BAR
Kennedy KEN2596120K AIR REGULATOR UNIT G1/2 0.5-10BAR
Description
Kennedy KEN2596120K AIR REGULATOR UNIT G1/2 0.5-10BAR
Air Regulator Units
Rolling membrane regulator with secondary bleed and adjustable knob. Press to lock.
Pressure range: 0-8 bar standard, 2 bar, 4 bar and 12 bar options.
Temperature range: -10°C to 60°C.
Gauge ports: G1/8(Two).
Body: Technopolymer.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140102972 |
| eCl@ss Code | 32011019 |
| Overall Depth | 75 |
| Overall Length | 185 |
| Overall Weight | 0.94 |
| Overall Width | 80 |
| Supplier Part No. | 2596120K |
| UNSPSC Code | 27131603 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Product Number | |
| Product Type | Air Regulator |
| Thread Size | |
| Weight Each | g gram |
| Size | |
| Pressure Range | 0 to 8 BAR bar |
| Port Size | 1/2 in. inch |
| Number of Pieces | PCE piece |
| Pressure Gauge Port Size | 1/8 (Two) in. inch |
| Micron Rating | |
| Drain Type | |
| Maximum Flow Rate | 3200 L/min litres per minute |
| Standards Met | |
| Operating Temperature Range | -10 to 60 °C degree Celsius |
| Pressure Gauge | |
| Additional Features |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



