Sherwood SHR0190500K 4-12mm SHEET METAL STEP DRILL
Sherwood SHR0190500K 4-12mm SHEET METAL STEP DRILL
Description
Sherwood SHR0190500K 4-12mm SHEET METAL STEP DRILL
HSS Multi Diameter Step Drills
Produce good quality holes in a wide variety of materials, using either a bench drill or light pedestal drilling machine. Each tool cuts parallel holes in a range of specific sizes. For material up to 1/8” (3mm) thick.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Sherwood |
| EAN13 Barcode | 5036140161726 |
| eCl@ss Code | 21010101 |
| Finish/Coating | Uncoated [-] |
| Material | High Speed Steel [-] |
| Material Application | Sheet Metal [-] |
| Maximum Hole Diameter | 12 mm |
| Maximum Material Thickness | 3 mm |
| Minimum Hole Diameter | 4 mm |
| Number of Hole Sizes | 5 mm |
| Supplier Part No. | SHR-019-0500K |
| UNSPSC Code | 23241639 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 65 mm millimetre |
| Product Number | |
| Range | 4 to 12 mm millimetre in. inch |
| Shank Diameter | 6 mm millimetre in. inch |
| Material Application | Sheet Metal |
| Finish/Coating | Uncoated |
| Number of Steps | 5 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



