Sherwood SHR0864470K No.10×32 UNFx1″ O/D HSS DIE
Sherwood SHR0864470K No.10×32 UNFx1″ O/D HSS DIE
Description
Sherwood SHR0864470K No.10×32 UNFx1″ O/D HSS DIE
UNF (Unified Fine) HSS Ground Thread Dies
ISO 529.
For use in diestocks to produce external screw threads.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Sherwood |
| Class of Fit | 2A [des] |
| Die Adjustability | Adjustable Die [txt] |
| Dimensions Standard | ISO 529 [txt] |
| EAN13 Barcode | 5036140184190 |
| eCl@ss Code | 21010200 |
| Material | High Speed Steel [txt] |
| Series | N/A [txt] |
| Supplier Part No. | SHR-086-4470K |
| Thickness | 3/8 in. |
| Thread Direction | Right Hand [txt] |
| Thread Size | #10-32 [txt] |
| Thread Standard | UNF [des] |
| UNSPSC Code | 27112805 |
| Weight Each | 12 g |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Pitch | |
| Product Number | |
| Series | |
| Thickness | 3/8 in. inch mm millimetre |
| Thread Size | No.10 x 32 |
| Finish/Coating | |
| Dimensions Standard | BS 1127 |
| Thread Standard | UNF |
| Class of Fit | 2A |
| Thread Direction | Right Hand |
| Outside Diameter | mm millimetre 1 in. inch |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



