Sherwood SHR0866610K 7/16″x14 BSW HEXAGON DIENUT
Sherwood SHR0866610K 7/16″x14 BSW HEXAGON DIENUT
Description
Sherwood SHR0866610K 7/16″x14 BSW HEXAGON DIENUT
BSW (British Standard Whitworth) HSS Ground Thread Die Nuts
BS 1127.
For use with spanners to clean and repair existing external screw threads. Conform to: ISO 529.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Sherwood |
| Class of Fit | 6g [des] |
| Dimensions Standard | BS 1127 [txt] |
| EAN13 Barcode | 5036140282230 |
| eCl@ss Code | 21010200 |
| Hex Width | 1.01 in.d |
| Material | High Speed Steel [txt] |
| Series | N/A [txt] |
| Supplier Part No. | SHR-086-6610K |
| Thickness | 7/16 in. |
| Thread Direction | Right Hand [txt] |
| Thread Size | 7/16″-14 [txt] |
| Thread Standard | BSW [des] |
| UNSPSC Code | 27112805 |
| Weight Each | 35 g |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Product Number | |
| Series | |
| Thickness | 7/16 in. inch mm millimetre |
| Thread Size | 7/16″ x 14 |
| Dimensions Standard | BS 1127 |
| Thread Standard | BSW |
| Hex Width | 1.01 in. inch mm millimetre |
| Thread Direction | Right Hand |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|


