Sherwood SHR0867780K 3/8″x20 BSF HSS HEXAGON DIE NUT
Sherwood SHR0867780K 3/8″x20 BSF HSS HEXAGON DIE NUT
Description
Sherwood SHR0867780K 3/8″x20 BSF HSS HEXAGON DIE NUT
BSF (British Standard Fine) HSS Ground Thread Die Nuts
BS 1127.
For use with spanners to clean and repair existing external screw threads.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Sherwood |
| Class of Fit | 6g [des] |
| Dimensions Standard | BS 1127 [txt] |
| EAN13 Barcode | 5036140282254 |
| eCl@ss Code | 21010200 |
| Hex Width | 0.92 in.d |
| Material | High Speed Steel [txt] |
| Series | N/A [txt] |
| Supplier Part No. | SHR-086-7780K |
| Thickness | 3/8 in. |
| Thread Direction | Right Hand [txt] |
| Thread Size | 3/8″-20 [txt] |
| Thread Standard | BSF [des] |
| UNSPSC Code | 27112805 |
| Weight Each | 24 g |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Product Number | |
| Series | |
| Thickness | 3/8 in. inch mm millimetre |
| Thread Size | 3/8″ x 20 |
| Dimensions Standard | BS 1127 |
| Thread Standard | BSF |
| Hex Width | 0.92 in. inch mm millimetre |
| Thread Direction | Right Hand |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



