Swan SVP-205 Air Compressor 8 Bar, 5HP, 620rpm, 545L/min, 168kg
Swan SVP-205 Air Compressor 8 Bar, 5HP, 620rpm, 545L/min, 168kg
Description
Swan SVP-205 Air Compressor 8 Bar, 5HP, 620rpm, 545L/min, 168kg
Model: SVP-202
Features
- Efficient cooling fan keep compressed air at lower temperature.
- Durable cast iron crankshaft and pump.
- Easy user-friendly operation & simple to maintain.
- Reliable performance with long operating life.
Control System
- Pressure Switch System “P” Type
The automatic pressure switch will stop and restart the compressor according to air demand.
It is normally recommended for intermittent operation and smaller compressor units.
Specifications
| Motor | 1.5kw / 2hp |
| Working Pressure (kg/cm²) | 8 Bar |
| Compressor Speed | 880 rpm |
| F.A.D | 225 L/min |
| Tank Capacity | 85 Liter |
| Compressor Block Physical Dimension (L x W x H) |
410mm x 290mm x 350mm |
| Weight (Bare Head only) | 25kg |
| Compressor Unit Physical Dimension (L x W x H) |
1000mm x 440mm x 780mm |
| Weight (Whole Unit) | 62kg |
Additional information
| Weight | 62 kg |
|---|



