Eclatorq DM2-012CN Mini Digital Torque Wrench 1/4″ 0.6-12Nm
Eclatorq DM2-012CN Mini Digital Torque Wrench 1/4″ 0.6-12Nm
Description
Eclatorq DM2-012CN Mini Digital Torque Wrench 1/4″ 0.6-12Nm
Model: DM2-012CN
1/4″ Digital Torque Wrench with range from 0.6 to 12Nm.
Features
- Accuracy: ±3% (CW)
- 4 selections of measuring units
a) N-m
b) ft-lb
c) in-lb
d) kg-cm - 2 Bright LED lights : 1 red & 1 green
- 12 hours operating hours
- 1 year Standby
- Drop tested: 1meter
- Vibration tested: 10G
- Life time: 10000 cycles
- Environmental Test: Passed
- Electromagnetic Compability Test: Passed
Specifications
| Accuracy | ±3% (CW) ±4% (CCW) |
| Square Drive | 1/4″ |
| Max. Operation Range | 12N-m / 8.85ft-lbs / 106.2in-lb / 122.4kg-cm |
| Measuring Range | 0.6-12N-m / 0.44-8.85ft-lb / 5.3-106.2in-lbs / 6.1-122.4kg-cm |
| Resolution | 0.1N-m / 0.01ft-lb / 0.01in-lbs / 0.01kg-cm |
| Data Memory Size | 50 |
| Button | 5 |
| Number of Presets | 9 |
| Operation Mode | Peak Hold / Track |
| Unit Selection | N-m, ft-lbs, in-lbs, kg-cm |
| Head Type | Level Type Ratchet (60 Gear Teeth) |
| Battery | AAA x 1unit |
| Working Temperature | -10° to 60°C |
| Storage Temperature | -20° to 70°C |
| Humidity | Up to 90% non-condensing |
| Length | 207mm |
| Weight | 0.26kg |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



