GISON GP-150K Air Mini Hammer Round Shank, 4500bpm, 1.2kg
GISON GP-150K Air Mini Hammer Round Shank, 4500bpm, 1.2kg
Description
GISON GP-150K Air Mini Hammer Round Shank, 4500bpm, 1.2kg
Model: GP-150K (with chisels)
Features
- 401″ chisel shank opening.
- Positive action trigger to control speed.
- Ideal for muffier and tailpipe removal,general cutting and scraping.
- Built-in feather trigger for precise control.
- Standard quick-change spring for speed and ease of chisel change.
- Polished aluminum one-piece housing and handle with hardened steel for long life.
Specifications
| Shank Type | Round |
| Piston Stroke | 41mm |
| Stroke Speed | 4500 bpm |
| Net Weight | 1.2kg |
| Length | 150mm |
| Air Consumption | 0.11m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5mm |
| Sound Pressure | 99 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | 15.2 m/S2 |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



