Gison GP-836D Pistol Grip Air Drill 1/2″ 800rpm Reversible
Gison GP-836D Pistol Grip Air Drill 1/2″ 800rpm Reversible
Description
Gison GP-836D Pistol Grip Air Drill 1/2″ 800rpm Reversible
Model: GP-836D
Features
- 1/2″ capacity industrial rated chuck.
- Reversible action, and one hand reverse lever.
- Positive action trigger to speed control.
- Variable speed throttle for ease of starting hole.
- Handle exhaust directs air away from work.
- Built-in muffler reduces noise level.
- Planetary gear system for long life.
- Auxiliary side handle standard.
- Extra heavy duty 800 r.p.m. drill for extra hard work.
- Double reduction planetary gears for exceptional power.
- Double reduction planetary gears.
Specifications
| Capacity | 1/2″ |
| Maximum Speed | 800 rpm |
| Net Weight | 1.76 kg |
| Length | 203 mm |
| Air Consupmtion | 0.56 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 82 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



