Gison GP-835F Pistol Grip Air Drill 3/8″ 2200rpm
Gison GP-835F Pistol Grip Air Drill 3/8″ 2200rpm
Description
Gison GP-835F Pistol Grip Air Drill 3/8″ 2200rpm
Model: GP-835F
Features
- 3/8″ capacity industrial rated chuck.
- Compact,light weight for easy handling.
- Positive action trigger to control speed.
- Variable speed throttle for ease of starting hole.
- Built-in muffler reduces noise level.
- Planetary gear system for long life.
- 2,200 r.p.m. free speed.
Specifications
| Capacity | 3/8″ |
| Maximum Speed | 2200 rpm |
| Net Weight | 1.20 kg |
| Length | 172 mm |
| Air Consupmtion | 0.52 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 83 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



