TOKU TPB-90 Air Breaker 1250bpm, 723mm, 6Bar, 77cfm, 42kg
TOKU TPB-90 Air Breaker 1250bpm, 723mm, 6Bar, 77cfm, 42kg
Description
TOKU TPB-90 Air Breaker 1250bpm, 723mm, 6Bar, 77cfm, 42kg
Model: TPB-90 (Made in Japan)
Features
- Alloy steel forged parts provide maximum durability.
- Forged latch retainer for quick chisel change.
- Optional muffler available on request.
Specifications
| Model | TBP-90 |
| Piston Diameter | 66.67 mm |
| Piston Stroke | 152 mm |
| Blow Per Minutes | 1250 bpm |
| Net Weight | 42 kg |
| Overall Length | 723 mm |
| Avg. Air Consumption | 2.2 m3/min (77 cfm) |
| Air Inlet | 3/4″ |
| Hose Size | 19 mm |
| Shank Size | 1-1/4″ x 6″ |
| Chisel Code | 1 |
Additional information
| Weight | 42 kg |
|---|



