Dewalt D25323K Rotary Hammer 800W, 3Modes, 1150rpm, 3.4kg
Dewalt D25323K Rotary Hammer 800W, 3Modes, 1150rpm, 3.4kg
Description
Dewalt D25323K Rotary Hammer 800W, 3Modes, 1150rpm, 3.4kg
Model: D25323K
Dewalt 1″ L-Shape SDS Plus Rotary Hammer Drill.
Features
- SHOCKS – Active Vibration Control® Reduces vibration felt by the user at the handles. A Perform and Protect feature.
- 800W motor provides high performance and overload protection: 0-1,150 RPM, 0-4,300 BPM.
- Variable speed trigger allows user to instantly control speed from 0 to dialed setting.
- Delivers 3.4J of Impact Energy, providing fast drilling and powerful chipping.
- Mode selector allows for usage in rotary hammer, rotary only, and chiseling applications.
- Reversing feature helps release tool from bind up situations, and assists with removal of fasteners.
- Integral clutch reduces sudden, high torque reactions if bit jams.
- 360 degree side handle adjusts easily for preference or use in tight spaces.
- Dust Extraction Connection allows the use of the D25300DH dust collection system.
Specifications
| Optimal Concrete Drilling | 4mm – 16mm |
| Power | 800 Watts |
| Impact Energy | 3.4 Joule |
| Vibration Control | Yes-SHOCKS system |
| Vibration Measurement | 10.5 m/s² |
| No Load Speed | 0 – 1150 rpm |
| Blows | 0 – 4300 bpm |
| Chipping | Yes |
| Wood/Steel Drilling | Yes |
| Chipping | Yes |
| Clutch | Yes |
| Switch | Variable Speed control |
| Tool Length | 315 mm |
| Weight | 3.4 kg |
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|



