MAKITA 6905B 12.7MM IMPACT WRENCH
MAKITA 6905B 12.7MM IMPACT WRENCH
Description
MAKITA 6905B 12.7MM IMPACT WRENCH
Descriptions
Makita 6905B 1/2″/12.5mm Square Drive Impact Wrench is an industrial machine for fast running nuts and bolts and comes complete with sockets, hex wrench and carry case. Available in 110 and 240 volts.
Specifications
| Continuous rating Input | 440W |
| Capacity | Standard bolt: M12 – M20 (1/2″ – 3/4″) High tensile bolt: M12 – M16 (1/2″ – 5/8″) Square drive: 12.7mm (1/2″) |
| Impact per minute (ipm) | 2,000 |
| No load speed (rpm) | 1,700 |
| Max. fastening torque | 294N.m (220ft.lbs) |
| Overall length | 270mm (10-5/8″) |
| Net weight | 2.8kg (5.2lbs) |
| Power supply cord | 2.5m (8.2ft) |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



