MAKITA TW1000 25.4MM (1″) IMPACT WRENCH
MAKITA TW1000 25.4MM (1″) IMPACT WRENCH
Description
MAKITA TW1000 25.4MM (1″) IMPACT WRENCH
Descriptions
The Makita TW1000 has been developed as a 1000Nm class impact wrench conforming to the European and North American standards. With externally accessible carbon brushes for easy maintenance.
Specifications
| Continuous rating Input | 1,200W |
| Capacity | Standard bolt: M24 – M30 (15/16″ – 1-3/16″) High tensile bolt: M22 – M24 (7/8″ – 15/16″) Square drive: 25.4mm (1″) |
| Impact per minute (ipm) | 1,500 |
| No load speed (rpm) | 1,400 |
| Max. fastening torque | 1,000N.m (738ft.lbs) |
| Overall length | 382mm (15″) |
| Net weight | 8.6kg (18.9lbs) |
| Power supply cord | 2.5m (8.2ft) |
Additional information
| Weight | 9 kg |
|---|



