MAKITA DF032DSAE CORDLESS BRUSHLESS DRIVER DRILL (12V CXT SERIES)
MAKITA DF032DSAE CORDLESS BRUSHLESS DRIVER DRILL (12V CXT SERIES)
Description
MAKITA DF032DSAE CORDLESS BRUSHLESS DRIVER DRILL (12V CXT SERIES)
DESCRIPTION
Multi-contact terminals ensure stable contact with battery even under extreme vibration.
PRODUCT SPECIFICATION
| Product | Cordless Driver Drill |
| Brand | Makita |
| SKU No. | DD032D |
| Capacity | Steel/Wood: 10/28 mm |
| (3/8”/1-1/8”) | |
| Chuck capacity | 6.35 mm (1/4”) |
| No load speed (RPM) | High/Low: 0-1,500/0-450 |
| Max fastening torque | Hard/Soft: 35/21 N-m |
| (310/190 in.lbs.) | |
| Max lock torque | 32 N-m (280 in.lbs.) |
| Dimensions (L x W x H) | 124x66x217mm (4-7/8”x2-5/8”-1/2) |
| Net weight | 0.9kg (1.9lbs) |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



