MAKITA HR1830 ROTARY HAMMER 18MM
MAKITA HR1830 ROTARY HAMMER 18MM
Description
MAKITA HR1830 ROTARY HAMMER 18MM
Description
Dual operation mode; rotation only and hammering with rotation
- Variable speed (0-1,500 RPM) and (0-5,000 BPM) for demanding applications
- “No hammering when idling” function ensures extra-low vibration under no load
- Soft-grip side handle with elastomer for better comfort
- Ideal for overhead applications and working in confined areas
- Carbon brushes for extended service life
- Ergonomic and well-balanced design 1.7kg(3.7 lbs.)
- Recessed lock-on button for continuous use
Specification
| Concrete | 18mm (11/16″) |
| Steel | 13mm (1/2″) |
| Wood | 24mm (15/16″) |
| Input | 440W |
| Blow per minute | 0-5,000bpm |
| No load speed | 0-1,500rpm |
| Overall length | 279mm (10-7/8″) |
| Net weight | 3.7kg |
| Power supply cord | 2.5m (8.2ft.) |
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|



