MAKITA 6910 25.4MM IMPACT WRENCH
MAKITA 6910 25.4MM IMPACT WRENCH
Description
MAKITA 6910 25.4MM IMPACT WRENCH
Descriptions
Fasten big bolts quickly and efficiently with this powerful 15-amp Impact Wrench with 722 ft. lbs. of torque. This
wrench’s rocker-style reversing switch lets you go from forward to reverse with one hand. The side handle on this
tool adjusts 360 degrees for awkward drill angles. A heavy-duty rubber bumper in front and hardwearing aluminum
housing means longer tool life. Your purchase includes a side handle and steel tool case.
Specifications
| Continuous rating Input | 1,300W |
| Capacity | Standard bolt: M22 – M24 High tensile bolt: M22 – M24 Square drive: 25.4mm (1″) |
| Impact per minute (ipm) | 1,500 |
| No load speed (rpm) | 1,400 |
| Max. fastening torque | 980N.m |
| Overall length | 389mm |
| Net weight | 9kg (19.8lbs) |
| Power supply cord | 2.5m (8.2ft) |
Additional information
| Weight | 9 kg |
|---|



