MAKITA HR2630 26MM (1″) COMBINATION HAMMER
MAKITA HR2630 26MM (1″) COMBINATION HAMMER
Description
MAKITA HR2630 26MM (1″) COMBINATION HAMMER
Specifications
| Continuous rating Input | 800W |
| Impact energy | EPTA-Procedure 05/2009: 2.4J Our experimental conditions: 2.9J |
| Capacity | Concrete: 26mm (1″) Steel: 13mm (1/2″) Wood: 32mm (1-1/4″) |
| Impacts per minute (ipm) | 0 – 4,600 |
| No load speed (rpm) | 0 – 1,200 |
| Sound pressure level | 91dB (A) |
| Sound power level | 102dB (A) |
| Vibration level | Hammer drilling: 15m/S² Chiseling: 9,5m/S² Drilling: 2.5m/S² |
| Dimensions (L x W x H) |
385 x 77 x 209mm (15-1/8″ x 3″ x 8-1/4″) |
| Net weight | 2.8kg (6.4lbs) |
| Power supply cord | 2.5m (8.2ft) |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



