MAKITA-MT M8701X3G COMBINATION HAMMER (MT SERIES)
MAKITA-MT M8701X3G COMBINATION HAMMER (MT SERIES)
Description
MAKITA-MT M8701X3G COMBINATION HAMMER (MT SERIES)
Product Specification
| M8701X3G
3 operation modes – hammering, hammering with rotation, rotation |
|
| Continuous Rating Input | 800W |
| Capacity | Concrete: 26mm
Steel: 13mm Wood: 32mm |
| Impacts per minute (ipm) | 0 – 4,350 |
| No Load Speed (rpm) | 0 – 1,200 |
| Dimension | 362 x 71 x 194mm |
| Net Weight | 2.7kg |
| Power Supply Cord | 5.0m |
| Warranty Period | 6 month |
| Comes with:
1x Side grip 1x Depth Gauge |
|
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



