Dewalt DW304PK Reciprocating Saw 1050W, 2800spm, 3.5kg
Dewalt DW304PK Reciprocating Saw 1050W, 2800spm, 3.5kg
Description
Dewalt DW304PK Reciprocating Saw 1050W, 2800spm, 3.5kg
Model: DW304PK
1050 Watt reciprocating saw.
Features
- 1050 Watt motor designed for heavy duty applications.
- 4 position blade clamp allows for flush cutting and increased versatility.
- With a 29 mm stroke length, the DW304PK delivers excellent cutting performance.
- Lever-action keyless blade clamp for quick and easy blade changing.
- Ideal for plumbers, electricians, heating, HVAC , and builders.
Specifications
| Power Input | 1050W |
| Power Output | 525W |
| No Load Stroke Rate | 0 – 2800spm |
| Stroke Length | 29mm |
| Maximum Cutting Capacity | Wood: 280mm Steel Sections & Pipes: 100mm PVC: 130mm |
| Dimensions (L x H) | 435mm x 178mm |
| Weight | 3.5kg |
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|



