GISON GP-851I AIR NEEDLE SCALER / Air Flux Chipper (2-in-1)
GISON GP-851I AIR NEEDLE SCALER / Air Flux Chipper (2-in-1)
Description
GISON GP-851I AIR NEEDLE SCALER / Air Flux Chipper (2-in-1)
Model: GP-851I
Features
- A compact,lightweight and economical tool to have on hand for all kinds of chipping work.
- Air is exhausted along the chisel to clear away chips.The rugged construction assures long-lasting dependability.
- Can be used on a wide range of materials.
- High-strength piston is constructed for trouble-free operation.
- The cylinder lock ring retains the cylidner securely.
- Assembly and disassembly are easy.
Applications
- De-slagging,de-sputtering of welds.
- Cleaning metal surfaces of rust and scale.
- Stripping paint.
- Cleaning castings.
- Removing cores.
- Cleaning brick and stone-work.
- Carving stone.
- Chipping aluminum materials.
Specifications
| Needle x pc | 3mm x 12pcs |
| Stroke Speed | 4800 bpm |
| Net Weight | 1.49kg |
| Length | 290mm |
| Air Consumption | 0.21m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 8mm |
| Sound Pressure | 91 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | 14.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



