INSIZE 1250-300 Vernier Height Gage, 0″ – 12″, Graduation .001″
INSIZE 1250-300 Vernier Height Gage, 0″ – 12″, Graduation .001″
Description
INSIZE 1250-300 Vernier Height Gage, 0″ – 12″, Graduation .001″
Product Description
- Graduation: 0.02mm/0.001″
- Adjustable main scale to set zero
- Carbide tipped scriber
- Made of stainless steel (except the base)
- Satin chrome plated scale
Specifications for this item
| Brand Name | Insize |
|---|---|
| EAN | 6928640302794 |
| Item Weight | 1.47 kilograms |
| Length | 545 millimeters |
| Manufacturer Series Number | 1250 |
| Measurement Accuracy | 0.04mm |
|---|---|
| Model Number | 1250-300 |
| Number of Items | 1 |
| Part Number | 1250-300 |
| Range | 0-300mm |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



