JET JDP-10L Bench Drilling Machine 450W, 16mm, 38kg
JET JDP-10L Bench Drilling Machine 450W, 16mm, 38kg
Description
JET JDP-10L Bench Drilling Machine 450W, 16mm, 38kg
Model: JDP-10L
Features
- Machined cast iron work table and base.
- 16mm drilling capacity in steel.
- 450W induction motor.
- Timed V-Belt for quiet operation.
- Hinged belt and pulley cover for easy access.
- Rack and pinion table up/down adjustment.
- The drill press comes complete with 16mm drill chuck, chuck guard and 75mm x 75mm vise.
Specifications
| Motor | 450W |
| Spindle Speeds : 12 | 220-2450 rpm |
| Spindle Taper | MT2 / B16 |
| Spindle Travel | 60mm |
| Chuck Size | 16mm |
| Throat | 126mm |
| Max. distance spindle to table | 400mm |
| Distance spindle to base | 520mm |
| Table size | 200mm x 195mm |
| Table tilt | +/-45° |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 530mm x 300mm x 820mm |
| Weight | 38kg |
Additional information
| Weight | 38 kg |
|---|



