Kennedy KEN0330500K 16cm DIAMOND FILE SET 120/140 GRAIN-6PCE
Kennedy KEN0330500K 16cm DIAMOND FILE SET 120/140 GRAIN-6PCE
Description
Kennedy KEN0330500K 16cm DIAMOND FILE SET 120/140 GRAIN-6PCE
Diamond Needle File Set
Offering a solution to finishing problems where material hardness makes conventional files ineffective.Can be used on tungsten carbide, ceramics, carbon, glass, fibreglass and hardened steels such as stainless steel, nimonics, titanium etc. Plated with finely selected diamond powder 120/140 grain.
Set contents: hand, half round, three square, round, square and knife. Supplied in PVC wallet.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140092426 |
| eCl@ss Code | 21042102 |
| Number of Pieces | 6 [#] |
| Overall Weight | 0.12 |
| Supplier Part No. | 0330500K |
| UNSPSC Code | 27111905 |
| Weight | 60 kg |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



