Kennedy KEN0751140K 4PCE SCREW EXTRACTOR SET
Kennedy KEN0751140K 4PCE SCREW EXTRACTOR SET
Description
Kennedy KEN0751140K 4PCE SCREW EXTRACTOR SET
Screw Extractor Sets
Recommended for simple, low cost removal of broken screws, bolts etc, without damaging the threads of the component.
4 Piece Sizes: No. 2, 3, 4 and 5.
6 Piece Sizes: No. 1, 2, 3, 4, 5 and 6.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140074064 |
| Number of Pieces | 4 [#] |
| Range | Size: No.2, 3, 4 & 5 [-] |
| Supplier Part No. | 0751140K |
| UNSPSC Code | 27111709 |
| Weight per set | 130 g |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Product Number | |
| Extractor Number | 2 3 4 5 |
| Minimum Screw Capacity | 3/8 5/32 7/32 9/32 in. inch |
| Maximum Screw Capacity | 3/8 5/8 7/32 9/32 in. inch |
| Compatible Drill Size | mm millimetre 1/4 19/64 5/32 7/64 in. inch |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



