Kennedy KEN2581070K 3/4″ BOREx100FT LONG AIRLINE HOSE
Kennedy KEN2581070K 3/4″ BOREx100FT LONG AIRLINE HOSE
Description
Kennedy KEN2581070K 3/4″ BOREx100FT LONG AIRLINE HOSE
Industrial PVC Airline Hoses
Reinforced with a polyester fibre braid. Used in pneumatic airline systems, crop spraying, transportation of gases and liquids, decanting of acids, salts and many other chemicals. Fully approved for food contact applications. Operating temperature range of -20°C to +60°C.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Bore Diameter | 19.00 mm |
| Bore Diameter | 3/4 in. |
| Brand | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140102736 |
| Overall Weight | 9 |
| Supplier Part No. | 2581070K |
| UNSPSC Code | 40142002 |
| Weight | 9.0 kg |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Colour | Clear |
| Length | 30 m metre 100 ft foot |
| Material | PVC |
| Product Number | |
| Inside Diameter | 19.0 mm millimetre 3/4 in. inch |
| Maximum Working Pressure | 100 PSI pounds per square inch BAR bar |
| Outer Diameter | mm millimetre in. inch |
Additional information
| Weight | 9 kg |
|---|



