Kobe KBE2703300K NS4030 HEAVY DUTY AIR NEEDLE SCALER
Kobe KBE2703300K NS4030 HEAVY DUTY AIR NEEDLE SCALER
Description
Kobe KBE2703300K NS4030 HEAVY DUTY AIR NEEDLE SCALER
NS4030 – Heavy-Duty Needle Scaler
NS4030
10 needles for quick removal of rust, paint, scale, flux and corrosion. Slimline body. Lightweight. (For replacement scaling needles, please refer to parts drawing supplied with tool), 1/4″ NPT air inlet thread for 10mm air hose, 90psi air pressure, 4cfm* air consumption.
Needle diameter: 3mm.
Sound pressure level: 95dBA.
Sound power level: 109dBA.
Vibration level: 12.8m/s2.
Overall length: 250mm.
*Based on a 15 second cycle per minute average use.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Blows per Minute | 5000 rpm |
| Brand | Kobe Red Line |
| EAN13 Barcode | 5036140089334 |
| eCl@ss Code | 21061601 |
| Overall Depth | 45 |
| Overall Length | 310 |
| Overall Weight | 1.41 |
| Overall Width | 80 |
| Supplier Part No. | 2703300K |
| UNSPSC Code | 27131500 |
| Weight Each | 1.25 kg |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Blows per Minute | 5000 bpm blows per minute |
| Dimensions | 250 x 35.50 mm millimetre |
| Overall Height | mm millimetre in. inch |
| Overall Length | 250 mm millimetre in. inch |
| Overall Width | 35.5 mm millimetre in. inch |
| Product Number | NS4030 |
| Sound Power Level | 109 dBA decibel adjusted |
| Stroke Length | mm millimetre in. inch |
| Vibration Level | |
| Weight | 1.2 kg kilogram lb pound |
| Tool Type | Air needle Scaler |
| Air Pressure | 90 PSI pounds per square inch |
| Air Consumption | 4 CFM cubic feet per minute |
| Air Inlet Size | 1/4 NPT |
| Compatible Hose Outer Diameter | 10 mm millimetre |
| Sound Pressure Level | 95 dBA decibel adjusted |
| Needle Diameter | 3 mm millimetre in. inch |
| Steel Cutting Capacity | mm millimetre in. inch |
| Aluminium Cutting Capacity | mm millimetre in. inch |
| Tool Application | Corrosion-removal Flux-removal Paint-removal Rust-removal Scale-removal |
| Bore | mm millimetre |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



