Kobe KBE2702500K SR500 1/2″ SQ. DR. RATCHET SPEED WRENCH
Kobe KBE2702500K SR500 1/2″ SQ. DR. RATCHET SPEED WRENCH
Description
Kobe KBE2702500K SR500 1/2″ SQ. DR. RATCHET SPEED WRENCH
SR500 – 1/2″ Speed Ratchet
SR500 1/2″ square drive,
M13 bolt capacity.
Sound pressure Level: 89 db(A)
Sound Power level: 89 db(A)
Vibration: 4.0 m/s²
Ball type retainer, disc type reversing action, compact, lightweight design, ideal for automotive work, front exhaust.
Free speed: 150rpm.
Air inlet thread: 1/4″ NPT.
Minimum air hose size (ID): 10mm (3/8″).
Air pressure: 6.2bar/90psi.
Air consumption: 4cfm* (1.88 l/s).
Torque: 68 Nm
Overall length: 265 mm.
*Based on a 15 second cycle per minute average use.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kobe Red Line |
| EAN13 Barcode | 5036140089211 |
| eCl@ss Code | 21060900 |
| Model Number | SR500 [-] |
| Overall Depth | 50 |
| Overall Length | 280 |
| Overall Weight | 1.3 |
| Overall Width | 75 |
| Square Drive | 1/2 in. |
| Supplier Part No. | 2702500K |
| UNSPSC Code | 27131501 |
| Weight Each | 1.10 kg |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Maximum Torque | 68 Nm Newton metre |
| Model Number | SR500 |
| No Load Speed | 150 rpm revolutions per minute |
| Overall Length | 265 mm millimetre in. inch |
| Product Number | |
| Square Drive | 1/2 in. inch |
| Torque Range | Nm Newton metre |
| Weight | 1.10 kg kilogram g gram |
| Air Pressure | 90 PSI pounds per square inch 6.3 BAR bar |
| Air Inlet Size | 1/4 NPT |
| Compatible Hose Inner Diameter | 10 mm millimetre |
| Noise/ Vibration Information | Sound Power level 96db(A) Sound pressure Level 89db(A) Vibration: 4.0 m/s² |
| Actual Air Consumption | |
| Average Air Consumption | 1.88 l/s |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



