Star STA2591100C PROFESSIONAL GRAVITY FEEDSPRAY GUN – 1.4mm
Star STA2591100C PROFESSIONAL GRAVITY FEEDSPRAY GUN – 1.4mm
Description
Star STA2591100C PROFESSIONAL GRAVITY FEEDSPRAY GUN – 1.4mm
S-106-142G – Professional Gravity Feed Spray Gun
Professional
Well balanced with large, responsive trigger and adjustable width of spray. For horizontal or vertical use with cellulose enamel or acrylic paints etc. With 1/4″ NPT male fittings. 40 – 60psi, 6 – 12cfm. Screw top.
Weight: 1.10kg.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Star |
| eCl@ss Code | 21060000 |
| Max. Spray Pattern | 195 mm |
| Nozzle | 1.4 mm |
| Supplier Part No. | S-106-1G |
| UNSPSC Code | 27131500 |
| Weight Each | 1-10kg [-] |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Overall Height | 300 mm millimetre in. inch |
| Overall Width | 130 mm millimetre in. inch |
| Product Number | S-106-142G |
| Type | Gravity Feed Spray Gun |
| Nozzle Size | 1.4 mm millimetre |
| Includes | |
| Compatible Materials | Acrylic Paint Cellulose Enamel |
| Overall Diameter | 95 mm millimetre |
| Air Consumption | 6-12 CFM cubic feet per minute |
| Air Inlet Size | 1/4 NPT |
| Compatible Hose Inner Diameter | 10 mm millimetre in. inch |
| Reservoir Capacity | 600 cc cubic centimetre |
| Air Pressure | 90 PSI pounds per square inch 6.3 BAR bar |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|


