Sherwood SHR0190260K 4-30mm SHEET METAL STEP DRILLS HSS (SET-3)
Sherwood SHR0190260K 4-30mm SHEET METAL STEP DRILLS HSS (SET-3)
Description
Sherwood SHR0190260K 4-30mm SHEET METAL STEP DRILLS HSS (SET-3)
HSS Sheet Metal Step Drill Set
Three piece stepped cone drill set manufactured from high speed steel, resulting in long tool life and extra durability. Each step produces specific sized, parallel holes, with the maximum material thickness being determined by the length of step. The drills are capable of producing or enlarging holes in sheet metals without the need for centre punch or pilot holes, and are designed for use with power tools or pedestal drilling machines for an extensive range of industrial applications.
Sizes include:
4 – 12mm (9 step, 6mm shank), 4 – 20mm (9 step, 8mm shank) and 4 – 30mm (14 step, 10mm shank).
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Sherwood |
| EAN13 Barcode | 5036140161719 |
| Finish/Coating | Uncoated [-] |
| Material | High Speed Steel [-] |
| Material Application | Sheet Metal [-] |
| Maximum Hole Diameter | 30 mm |
| Maximum Material Thickness | 3 mm |
| Minimum Hole Diameter | 4 mm |
| Number of Hole Sizes | 9 (2); 14 [-] |
| Supplier Part No. | SHR-019-0260K |
| UNSPSC Code | 23241639 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Product Number | |
| Range | 4 to 30 mm millimetre |
| Number of Pieces | 3 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



