Swiss Tech SWT1255155A 5 – 12.5mm HSS CENTRE DRILL SET Tin TIPPED 5PC
Swiss Tech SWT1255155A 5 – 12.5mm HSS CENTRE DRILL SET Tin TIPPED 5PC
Description
Swiss Tech SWT1255155A 5 – 12.5mm HSS CENTRE DRILL SET Tin TIPPED 5PC
Centre Drill Sets
Designed with spiral flutes and various lengths and forms to give high quality centre holes. TiN coating on
working parts. 60° inclusive angle.
Manufactured to BS 328 : Part 2 : 1986, DIN 333A, ISO 866, ISO 2540, ISO 2541.
Metric Sizes: 4.00, 6.00, 8.00, 10.00 and 12.00mm.
Imperial Sizes: BS1, BS2, BS3, BS4 and BS5.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | SwissTech |
| EAN13 Barcode | 5036140269040 |
| eCl@ss Code | 21010101 |
| Supplier Part No. | SWT-125-5155A |
| UNSPSC Code | 23241605 |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Body Diameter | 10 12.5 4 6.3 8 mm millimetre in. inch |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | mm millimetre in. inch |
| Product Number | |
| Series | |
| Radius | mm millimetre in. inch |
| Shank Type | Plain Round |
| Standards Met | BS 328 DIN 333A ISO 2540 ISO 2541 ISO 866 |
| Finish/Coating | TiN |
| Cutting Style | Plain |
| Trade Size | 5-12.5 |
| Countersink Angle | 60 ° degree |
| Drill Point Diameter | 1.6 2.5 3.15 4 5 mm millimetre in. inch |
| Bell Diameter | mm millimetre in. inch |
| Maximum Drill Point Length | 1.9 2.8 3.3 4.1 4.9 6.2 7.5 mm millimetre in. inch |
| Minimum Drill Point Length | 1.3 2 2.5 3.1 3.9 5 6.3 mm millimetre in. inch |
| Drill Point Angle | 120 ° degree |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



