Kennedy KEN0201160K 8-25mm 90DEG HSS-COBALT S/S COUNTERSINK SET
Kennedy KEN0201160K 8-25mm 90DEG HSS-COBALT S/S COUNTERSINK SET
Description
Kennedy KEN0201160K 8-25mm 90DEG HSS-COBALT S/S COUNTERSINK SET
HSS-Co 5% Countersink Set 90°
6 Piece Set
Manufactured from M35 HSS and used for the deburring and chamfering of most
metals and plastics. Straight shank, ground flute 90 angle.
Manufactured to BS328 : Part 5 : 1983. Inclusive angle 90°.
Sizes: 8, 10, 12.5, 16, 20 and 25mm.
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Body Diameter | 8;10; 12.5; 16; 20; 25 mm |
| Brand | Kennedy |
| Countersink Angle | 90 ° |
| Cutting Diameter | 8;10; 12.5; 16; 20; 25 mm |
| EAN13 Barcode | 5036140269774 |
| eCl@ss Code | 21010100 |
| Finish/Coating | Uncoated [txt] |
| Material | Cobalt High Speed Steel [txt] |
| Material Grade | M35 [txt] |
| Number of Flutes | 3 [#] |
| Overall Depth | 75 |
| Overall Length | 120 |
| Overall Weight | 0.27 |
| Overall Width | 75 |
| Pilot Diameter | N/A [txt] |
| Shank Diameter | 8; 8; 8; 10; 10; 10 mm |
| Shank Type | Straight [txt] |
| Standards Met | BS328:Part 5:1983 [txt] |
| Supplier Part No. | 0201160K |
| Taper Shank Size | N/A [txt] |
| Type | Multiple Flute [txt] |
| UNSPSC Code | 27112812 |
| Weight | 620 g |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Cobalt High Speed Steel |
| Product Number | |
| Number of Pieces | |
| Tool Type | |
| Finish/Coating | Uncoated |
| Countersink Angle | 90 ° degree |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



